מה מסתתר מאחורי כתובות האינטרנט ?

 

ברשת האינטרנט גולשים מידי יום מאות מליוני אנשים מרחבי העולם. אין גוף ניהולי מרכזי רשת, יש רק גוף מנהל לתחומים הטכניים. סוד הצלחת הרשת היא בתקנים המשותפים שכולם נוהגים על פיהם.

 

לכל מחשב המחובר לרשת יש כתובות זיהוי ייחודיות, האחת הי כתובת פיסית (mac address) והשניה – המוכרת יותר מכונה כתובת ip (פרוטוקול אינטרנט). כתובת ה-ip הינה רצף מספרים ב-4 קבוצות, בכל קבוצה יש ספרה אחת עד שלוש ספרות.

לכל אתר יש כתובת כזאת, (למשל הכתובת של אתר "וואלה" : 192.118.82.140), אנו כמובן נתקשה לזכור את כל הכתובות, לנוחיות הגולשים נבנתה מערכת הנקראת dns – שמות מתחם הנכתבות באותיות (כמו למשל : www.walla.co.il  – הכתובת של אתר "וואלה"), כתובות אלה ידידותיות וקלות לזכרון. כאשר אנחנו מקלידים כתובת נעשית הפניה לשרת שמות המתחם (dns), השרת מוצא את הכתובת האמיתית (סדרות המספרים) ומפנה לכתובת האמיתית.

 

כדי לגלוש ברשת האינטרנט אנחנו משתמשים בדפדפן , מקליקים עם העכבר על הצלמית (אייקון, סמל) של הדפדפן, במקרה שלנו נקיש על הדפדפן הנקרא "אינטרנט אקספלורר" של חברת "מיקרוסופט" : .

 

בשדה הכתובת נקיש את כתובת האתר, למשל : http://www.ynet.co.il – זוהי כתובת אתר ynet של "ידיעות אחרונות". הכתובת מורכבת ממספר חלקים  :

·                    http – מציין את שם פרוטוקול התקשורת (היפר טקסט, דפי אינטרנט)

·                    www – ראשי תיבות של world wide web – רשת כלל עולמית

·                    שם הארגון (למשל ynet)

·                    סוג הארגון : (למשל : co מסחרי – בארה"ב :  com, gov ממשלתי, edu חינוך)

·                    שם המדינה (למשל : ישראל :il, בריטניה : uk, צרפת : fr)

 

כתובת דואר אלקטרוני

 

הדואר האלקטרוני משמש אותנו לתכתובות, בעבר שימש אותנו רק לטקסט כתוב. כיום מנוצל הדואר להעבר מידע כתוב, תמונות, מצגות וכל קובץ אחר.

בדואר אלקטרוני משמשים בתובות במבנה :  user@walla.co.il . יש הפרדה בין שני חלקים על ידי @ (שטרודל, כרוכית בעברית) הנמצאת במקלדת מעל הסיפרה 2.

הכתובת המצוינת אחרי ה-@ היא של השרת בדומה לכתובת אינטרנט. החלק הראשון מציין את שם המנוי.